IBI-Rating: витрати на обслуговування державного боргу і значні соціальні витрати знижують потенціал прямої підтримки реального сектору

Згідно з проектом Державного бюджету на 2017 рік, платежі з обслуговування прямого державного боргу України в 2017 році можуть скласти 112,3 млрд. грн. (екв.). Зазначені витрати на 5% перевищують витрати на економічну діяльність (106,8 млрд. грн., в т.ч. за рахунок державного бюджету - 54,4 млрд. грн.) і в 5,2 рази більше запланованих видатків на ЖКГ в зазначеному періоді (21,6 млрд. грн.). За січень-липень 2016 року видатки на обслуговування державного боргу склали 51,97 млрд. грн., що становить 14,8% касових видатків бюджету в зазначеному періоді; при цьому, загальний обсяг платежів за державним боргом склав 111,4 млрд. грн. За окремими розподільникам бюджетних коштів (зокрема, Укравтодору), більше половини загальних виплат буде направлено на обслуговування і погашення зовнішніх запозичень, що обмежує їх операційні можливості.

В рамках фінансування витрат на соціальне забезпечення (в т.ч. трансферти Пенсійному фонду і витрати на надання субсидій) у 2017 році передбачено 288,6 млрд. грн., Що становить 30% від загального обсягу касових видатків зазначеного періоду. Касові видатки соціального спрямування за 7 мес.2016 року склали 261 млрд. грн., що майже на третину перевищує показник аналогічного періоду 2015 року.


Бюджетний дефіцит, як і в попередніх періодах, планується покривати за рахунок залучення зовнішніх запозичень. У проекті Державного бюджету України на 2017 рік передбачено майже 220 млрд. грн. на обслуговування і погашення прямих державних зобов'язань України. При цьому (згідно з даними Додатку до Проекту), обсяг залучення коштів на зовнішньому ринку в зазначеному періоді заплановано на рівні 86,89 млрд. грн. (екв.), на внутрішньому - 103,9 млрд. грн. (екв.). Розмір прямого державного боргу на кінець 2017 року прогнозується на рівні 1,72 трлн. грн. (екв) і складатиметься переважно з прямих зовнішніх запозичень від держав, міжнародних фінансових організацій, облігацій зовнішнього боргу, а також ОВДП.

На думку IBI-Rating, рівень витрат на обслуговування державного боргу не є критичним для бюджету, хоча і знижують потенціал прямої підтримки реального сектора. З огляду на дисбаланси в бюджеті Пенсійного фонду, а також збільшення витрат на компенсацію базових комунальних витрат громадян, соціальні витрати також будуть істотно обмежувати інвестиційні можливості при реалізації бюджетної політики.

Для довідки: за гранично допустимого значення державного боргу - 1,5 трлн. грн. (екв), на початок серпня 2016 року його розмір склав 1,43 трлн. грн. (екв.). Загальний обсяг державного боргу країни (прямий і гарантований) на відповідну дату склав 1,66 трлн. грн. (екв.).