Друк

Біля воріт МВФ: підбиваючи підсумки співпраці

01.04.2015
Сьогодні, 1 квітня 2015 року, підбиваючи підсумки багаторічної співпраці України з Міжнародним валютним фондом, ситуацію коментує перший фінансовий радник головного фінансового аналітика, заступник начальника головного фінансового департаменту IBI-Rating, Вахтанг Бедросович Стратегідзе.

"Якщо у Вас фінансові проблеми, стукайте у ворота МВФ - у Вас їх стане більше". Напевно, саме цього гасла і дотримується один український уряд за іншим. З одного боку, кредити МВФ необхідні для підтримки економіки. Але, з іншого боку, чи використовуються вони за призначенням? Звичайно ж ні. Ми брали нові кредити для погашення старих, і, звичайно, треба ж було щось залишити і собі, тому запити уряду кожного разу зростали.

На сьогоднішній день наш уряд зробив черговий запит: не хочемо 17,4 млрд. доларів, дайте 40 млрд. доларів, а то нам не вистачає. Безумовно, частина грошей буде спрямована на погашення боргів, на підтримку економіки, адже новій команді потрібно показати, що вона щось робить. Адже весь час не можна говорити, що в усьому винні "попередники". Але те, куди підуть інші гроші, залишиться таємницею для звичайних смертних українців. І, о диво, кредит дали, ціни зросли, а зарплати впали. І був наш український народ бідним, а стане ще біднішим. Але як же ми до цього прийшли?

Перший крок - це реформи. Звичайно, вони потрібні, але не такі, які пропонуються - зробимо все за один раз. Адже не раз вже таке було. МВФ каже: "Проведіть реформи". Ми проводимо. Але тут з боку МВФ різко змінюються правила гри, і їм все, що було зроблено, не подобається. Мовляв, реформи у нас неефективні. А народ за цей час вже постраждав.

Другий крок - це отримання коштів. Ось настав радісний день - гроші отримали, частину старих кредитів погасили, відсотки сплатили. Але, невдача, залишилися гроші. І доводиться робити третій крок.

Третій крок - це підтримка економіки, а іншими словами "дерибан" наближеними. І тут до гри долучаються "тіні". Вони обережно, законними шляхами, починають виводити гроші в офшори. І, начебто, економіку підтримали, але чию?

Минув час, і гроші знову закінчилися. Що робити? І знову стукаємо у ворота МВФ: "Дайте ще грошей". І гра знову розпочинається. І боргів стає все більше і більше, а звичайний народ все бідніє і бідніє.

А тепер питання: чи потрібні нам ці кредити? Адже вони тільки погіршують економічний стан країни, люди бідніють. Можливо, вже час навчитися жити за коштами? Надати звичайному народу можливість працювати? Витрачати рівно стільки, скільки заробляємо?

Рейтингове агентство IBI-Rating вітає всіх з днем гумору та бажає всім гарного настрою!