Друк

IBI-Rating знизило кредитний рейтинг АТ «ПЕРШИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК» до рівня uaBBB-

28.02.2023
IBI-Rating повідомляє про зниження кредитного рейтингу АТ «ПЕРШИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК» до рівня uaBBB- з прогнозом «негативний». Кредитний рейтинг збережено у Контрольному списку. Рейтинг надійності банківських вкладів оновлено на рівні «4» (висока надійність).

АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ПЕРШИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК» зареєстровано Національним банком України 20 червня 1997 року. Основним акціонером банку виступає фізична особа-нерезидент Гінер Євгеній Леннорович. За підсумками 2022 року Банк посів 57 місце за обсягом активів серед 67 банківської установи України; 54 – за розміром балансового капіталу; 57 позицію – за розміром коштів, що залучено від населення; 58 – за обсягом коштів корпоративних клієнтів та 58 місце за розміром отриманого фінансового результату.

Нормативи ліквідності в аналізованому періоді виконувались банком із значним запасом. Завдяки суттєвому обсягу інвестицій у державні цінні папери, частка високоліквідних активів зберігається на рівні 75% активів. У свою чергу, внаслідок військових дій загальний клієнтський депозитний портфель банку за 2022 рік зазнав суттєвого скорочення, що зумовило необхідність у залученні коштів регулятора та позначилось на зниженні чистого процентного доходу і відповідно показників ефективності діяльності взагалі.

Діяльність Банку протягом минулих років була прибутковою, втім за підсумками 2022 року фінансовий результат АТ «ПЕРШИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК» був від’ємний та становив (-)136,6 млн грн проти 42,2 млн грн прибутку 2021 рік. Враховуючи погіршення стану обслуговування кредитів окремими великими позичальниками, а також заміщення дешевих коштів клієнтів на вимогу ресурсами Національного банку, спостерігається зниження значення коефіцієнта ефективності діяльності банківської установи, який за підсумками 2022 року склав 37% (проти 114% за 2021 рік).

Зниження кредитного рейтингу АТ «ПЕРШИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК» обумовлено посиленням операційних ризиків, що пов'язано зі структурою власності та обмеженими можливостями реалізації стратегій розвитку, концентрацією клієнтського кредитного портфеля за основними позичальниками, що підвищує уразливість Банку до кредитного ризику, погіршенням якості робочих активів, високою залежністю від коштів регулятора, концентрацією ресурсної бази за основними кредиторами, а також збитковою поточною діяльністю та низькими показниками ефективності діяльності. У свою чергу, банк має достатній запас капіталу для формування додаткових резервів без суттєвого негативного впливу для основних фінансових показників, прийнятну збалансованість активів та зобов’язань за строками до погашення. Додатково Рейтингове агентство зазначає чутливість банківської системи України до операційного та кредитного ризиків, що зумовлено тривалими військовими діями на території України через агресію з боку РФ, а також погіршення умов діяльності та невизначеність щодо перспектив розвитку економіки.

Для проведення аналітичного дослідження були використані матеріали, отримані від АТ «ПЕРШИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК», в тому числі: фінансова звітність за період 2020-2022 рр., планові показники діяльності, інша необхідна внутрішня інформація, а також інформація з відкритих джерел, яку Рейтингове агентство вважає достовірною.

Фінансовий департамент
За додатковою інформацією звертайтесь:
Прес-служба IBI-Rating
(044) 362-90-84
press(at)ibi.com.ua