Друк

IBI-Rating підтвердило кредитний рейтинг АТ «ПЕРШИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК»

29.09.2023
IBI-Rating повідомляє про підтвердження кредитного рейтингу АТ «ПЕРШИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК» на рівні uaBBB-, прогноз «негативний». Кредитний рейтинг збережено у Контрольному списку. Рейтинг надійності банківських вкладів підтверджено на рівні «4» (висока надійність).

АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ПЕРШИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК» зареєстровано Національним банком України 20 червня 1997 року. Основним акціонером банку виступає фізична особа-нерезидент Гінер Євгеній Леннорович. Відповідно до рішення Комітету з питань нагляду та регулювання діяльності банків, нагляду (оверсайту) платіжних систем НБУ від 06.02.2023 р. право голосу за акціями банку, які належать Гінеру Є. Л., що становлять 88,89% статутного капіталу, тимчасово передано довіреній особі НБУ – Михайленко Г. А.

Нормативи ліквідності в аналізованому періоді виконувались банком із значним запасом. Завдяки суттєвому обсягу інвестицій у державні цінні папери, частка високоліквідних активів зберігається на рівні 79% активів. В свою чергу, внаслідок посилення операційних ризиків, що пов'язано зі структурою власності банку, спостерігалось подальше скорочення клієнтського депозитного портфеля. Станом на кінець І півріччя 2023 року основною складовою ресурсної бази виступали кредити рефінансування НБУ, які у липні поточного року було повністю погашено, що в подальшому сприятиме зменшенню тиску на рентабельність банківської установи.

Враховуючи значне скорочення робочих активів на фоні високовартісної ресурсної бази (у вигляді запозичень від НБУ), чистий операційний дохід установи за І півріччя 2023 року набув від’ємного значення. У свою чергу, в аналізованому періоді було розформовано значний обсяг резервів (60 млн грн) під знецінення боргових цінних паперів, що посприяло додатному фінансовому результату. Як наслідок, за підсумками січня-червня 2023 року чистий прибуток АТ «ПЕРШИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК» становив 2,7 млн грн (проти 32,8 млн грн збитку за аналогічний період минулого року).

Підтвердження кредитного рейтингу АТ «ПЕРШИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК» на вказаному рівні із негативним прогнозом обумовлено посиленням операційних ризиків, що пов'язано зі структурою власності та обмеженими можливостями реалізації стратегій розвитку, концентрацією клієнтського кредитного портфеля за основними позичальниками, погіршенням якості робочих активів, недостатньою збалансованістю активів та зобов’язань за строками до погашення, а також збитковою поточною діяльністю та низькими показниками ефективності діяльності. У свою чергу, слід зазначити, що банк зберіг прийнятний рівень капіталізації та ліквідності на фоні дострокового погашення всіх запозичень від регулятора. Додатково Рейтингове агентство зазначає чутливість банківської системи України до операційного та кредитного ризиків, що зумовлено тривалими військовими діями на території України через агресію з боку РФ, а також погіршення умов діяльності та невизначеність щодо перспектив розвитку економіки.

Для проведення аналітичного дослідження були використані матеріали, отримані від АТ «ПЕРШИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК», в тому числі: фінансова звітність за період 2020-2022 рр. та 6 місяців 2023 року, планові показники діяльності, інша необхідна внутрішня інформація, а також інформація з відкритих джерел, яку Рейтингове агентство вважає достовірною.

Фінансовий департамент
За додатковою інформацією звертайтесь:
Прес-служба IBI-Rating
(044) 362-90-84
press(at)ibi.com.ua