Друк

IBI-Rating підтвердило кредитний рейтинг та рейтинг інвестиційної привабливості Вінницької міської територіальної громади

05.12.2023
Національне рейтингове агентство ІВІ-Rating повідомляє про підтвердження кредитного рейтингу Вінницької міської територіальної громади (далі Вінницька МТГ) на рівні uaА+ з прогнозом «у розвитку» та збереженням у контрольному списку (CreditWatch), а також рейтингу інвестиційної привабливості на рівні invАА.

Такі рівні рейтингів відображають відмінну інвестиційну привабливість та високу спроможність муніципалітету розраховуватися за своїми зобов'язаннями. Позначка «+» вказує на проміжну категорію рейтингу відносно основної категорії. Прогноз «у розвитку» вказує на можливі зміни рівня кредитного рейтингу протягом року. Знаходження у контрольному списку обумовлено погіршенням умов діяльності та посиленням невизначеності щодо перспектив розвитку економіки на тлі тривалих військових дій на території України через агресію з боку РФ.

При оновленні рейтингів було враховано:

1. Показники соціально-економічного розвитку

Економіка Вінницької МТГ характеризується багатогалузевою промисловістю, розвиненою сервісною, соціальною, комунальною та транспортною інфраструктурою. До основного кола промислових підприємств входить понад 300 компаній. Основу промислового комплексу громади формують підприємства енергетики, харчової, деревообробної, хімічної та машинобудівної галузей.

Структура промислового комплексу громади орієнтована, переважно, на внутрішній ринок. До вторгнення РФ в місті щорічно реєструвалось понад 500 юридичних осіб та 1,5 тисячі фізичних осіб-підприємців. Впродовж січня-червня 2023 року за програмою релокації до Вінницької громади перемістились 64 суб’єкти господарювання. Всього від початку повномасштабної агресії РФ на території України до Вінницької МТГ релокувалися 315 суб’єктів господарської діяльності, з яких 247 – відновили роботу та створили 1 566 робочих місць.

Господарський комплекс Вінницької міської ТГ не має значної залежності від діяльності окремих підприємств (груп компаній) чи підприємств однієї галузі.

2. Ефективність фінансової політики

Незважаючи на те, що виконання бюджету протягом 2022 року та першого півріччя 2023 року відбувалось в умовах воєнного стану, обсяг власних доходів громади за результатами 2022 року збільшився на 23,02% у порівнянні з 2021 роком, а за результатами січня-червня 2023 року – на 20,55% у порівнянні з аналогічним періодом 2022 року.

Питома вага власних доходів бюджету громади за результатами 2022 року склала 85,12% (проти 80,82% за результатами 2021 року); за підсумками першого півріччя 2023 року – 84,1% (проти 81,1% за результатами аналогічного періоду 2022 року). Бюджет Вінницької міської ТГ має незначну концентрацію за платниками податків – питома вага податків ТОП-20 платників за 6 місяців 2023 року склала 9,21%.

Бюджет Вінницької міської територіальної громади за підсумками 6 місяців 2023 року виконано з профіцитом в розмірі 404 031,5 тис. грн. Профіцит за аналогічний період 2022 року складав 564 201,6 тис. грн. Боргове навантаження є невисоким. Станом на 01.07.2023 р. прямий борг міської ради складав 0,9%, а консолідований борг – 13,04% від обсягу планових власних доходів бюджету Вінницької МТГ на 2023 рік.

3. Інвестиційний потенціал громади

Громада має вигідне географічне положення на перетині головних українських та європейських транспортних коридорів, а також розвинену промислову, торгівельну та бізнес-інфраструктуру. Міська рада приділяє значну увагу підтримці та розвитку малого бізнесу та інноваційної діяльності.

На території Вінницької міської ТГ розміщено три індустріальні парки, що внесені до Реєстру індустріальних (промислових) парків: Вінницький індустріальний парк, Індустріальний парк «Вінницький кластер холодильного машинобудування», Індустріальний парк «Вінтер Спорт».

Рішенням міської ради від 23.12.2022 р. №1345 «Про створення індустріального парку та затвердження Концепціі індустріального парку «Вінlндастрі» на території громади утворено ще один індустріальний парк. У грудні 2022 року підписано Меморандум про співпрацю та взаєморозуміння з ТОВ «Файервуд», яке планує розмістити виробництво поліпропіленової тканини з подальшою переробкою в контейнери типу «біг-бег», а також виробництво ліній обладнання для виготовлення альтернативних видів палива гранул-брикетів. Планується створити 200 нових робочих місць. На момент створення рейтингового звіту було підписано меморандуми ще з трьома потенційними учасниками парку, які повністю заповнили ділянку парку: ТОВ «Смарт лайн», ТОВ «Візарді», ТОВ «БаДМ». Розпочато підготовчі роботи на території парку.

Концепції функціонування індустріальних парків передбачають забудову земельних ділянок з облаштуванням сучасної інженерно-транспортної інфраструктури для розміщення виробничих, складських та адміністративних приміщень. Преференції для учасників індустріальних парків: пільга на земельний податок, мінімальна орендна ставка, пільги на імпорт з країн-членів СОТ, звільнення від мита, супровід на всіх етапах реалізації інвестиційного проєкту, спрощені умови отримання земельної ділянки та інші.

В громаді діє «Програма розвитку малого та середнього підприємництва Вінницької міської територіальної громади на 2021-2023 роки». Місто Вінниця є одним із лідерів за рівнем розвитку малого та середнього бізнесу серед інших обласних центрів. Станом на 01.01.2023 р. на території громади працювало 23,7 тис. суб’єктів малого підприємництва. Розмір місцевих податків та зборів переважно є нижчим від максимального рівня, встановленого Податковим Кодексом.

Громада має значні досягнення в сфері підвищення енергоефективності та досвід з напрямку реалізації інвестиційних проєктів за участю міжнародних організацій.

Для проведення аналітичного дослідження були використані матеріали, отримані від Вінницької міської ТГ, у тому числі: показники соціально-економічного розвитку, статистичні дані, казначейська звітність, програмні матеріали, інша необхідна внутрішня інформація, а також інформація з відкритих джерел, яку Рейтингове агентство вважає достовірною.

Муніципальний департамент
За додатковою інформацією звертайтесь:
Прес-служба IBI-Rating
(044) 362-90-84
press(at)ibi.com.ua