Друк

IBI-Rating підтвердило кредитний рейтинг та рейтинг інвестиційної привабливості Сумської міської територіальної громади

25.10.2022
Національне рейтингове агентство ІВІ-Rating повідомляє про підтвердження кредитного рейтингу Сумської міської територіальної громади на рівні uaА– з прогнозом «негативний» та збереженням у контрольному списку (CreditWatch), а також рейтингу інвестиційної привабливості на рівні invА–.

Такі рівні рейтингів відображають високу спроможність громади розраховуватися за своїми зобов'язаннями та високу інвестиційну привабливість. Позначка «–» вказує на проміжну категорію рейтингу відносно основної категорії. Прогноз «негативний» вказує на високу ймовірність зниження кредитного рейтингу протягом року.
Прогноз «негативний» та знаходження у контрольному списку обумовлені погіршенням умов діяльності та посиленням невизначеності щодо перспектив розвитку економіки на тлі тривалих військових дій на території України через агресію з боку РФ. На даний час такий прогноз застосовується до усіх суб’єктів рейтингування.

При оновленні рейтингів було враховано:

1. Структуру економічного комплексу та ефективність фінансової політики

Більшість показників соціально-економічного розвитку громади у розрахунку на 1 мешканця перевищують рівень таких показників по Україні в цілому (обсяг реалізації промислової продукції, обсяг роздрібного товарообігу, зовнішньоторговельний оборот товарів, обсяги введення в експлуатацію житла). За 2021 рік доходи бюджету Сумської міської ТГ склали 3,28 млрд грн (+27,10% у порівнянні з попереднім роком). Власні доходи бюджету за результатами 2021 року склали 2,51 млрд грн (+544,98 млн грн у порівнянні з 2020 роком). За 2021 рік план по доходах бюджету Сумської міської ТГ було виконано на 102,7%, в тому числі по загальному фонду - на 102,8%, по спеціальному - на 102,1%. План по надходженню власних доходів виконано на 103,9%.
Надходження до бюджету громади є помірно диверсифікованими за джерелами та платниками. Питома вага податків, сплачених ТОП-20 платників за 2021 рік, склала 23,93% від загального обсягу податкових надходжень, отриманих бюджетом громади. Обсяг власних доходів бюджету громади перевищує середні показники по місцевих бюджетах. Показник податкоспроможності бюджету Сумської міської ТГ (ПДФО на 1 мешканця) є вищим за середній по країні, через що бюджет залишається бюджетом-донором, перераховуючи до державного бюджету реверсну дотацію. Співвідношення консолідованого боргу до власних доходів бюджету є низьким: до доходів за 2021 рік – 8,61%, до планових доходів за 2022 рік – 7,24%.

2. Інвестиційний потенціал
В м. Суми функціонує розвинена система транспортного обслуговування. На території міста наявна велика залізнична станція; через місто проходять 2 автошляхи національного значення та 2 автошляхи регіонального значення. Функціонує автовокзал, з якого здійснюються міжнародні та міжміські перевезення. Також наявна приміська автостанція. В межах міста розташований аеропорт «Суми» (перебуває в комунальній власності Сумської обласної ради), який функціонує в режимі приватних перевезень.
Сумська міська територіальна громада в достатній мірі забезпечена кваліфікованим персоналом та має потужний кадровий потенціал: в місті сконцентровано основні вищі та середньо-спеціалізовані навчальні заклади регіону. Наявна розвинена торгівельна, промислова та бізнес-інфраструктура. Проводиться робота в напрямку створення Індустріального парку «Суми».
На території Сумської міської ТГ діє Цільова програма підтримки малого і середнього підприємництва Сумської міської територіальної громади на 2020-2022 роки. Більшість ставок місцевих податків є нижчими за максимальний рівень, передбачений законодавством, що створює умови для розвитку підприємництва. З червня 2019 року в м. Суми функціонує «Сумський Бізнес Хаб» – відкритий простір для кооперації, навчання та обміну ідеями представників бізнес-спільноти Сумщини, в рамках роботи якого проводяться різноманітні заходи з питань розвитку малого та середнього бізнесу.
При Сумській міській раді працює координаційна рада з питань розвитку підприємництва. Значна увага приділяється заходам з підвищення енергоефективності міського господарства. У Сумської міської ради наявний досвід успішної реалізації інвестиційних проєктів за участі міжнародних фінансових та донорських організацій. При цьому значна кількість проєктів належить саме до напрямку підвищення енергоефективності.

Для проведення аналітичного дослідження були використані матеріали, отримані від Сумської міської ради, у тому числі: показники соціально-економічного розвитку, статистичні дані, казначейська звітність, програмні матеріали, інша необхідна внутрішня інформація, а також інформація з відкритих джерел, яку Рейтингове агентство вважає достовірною.

Муніципальний департамент
За додатковою інформацією звертайтесь:
Прес-служба IBI-Rating
(044) 362-90-84
press(at)ibi.com.ua