Друк

IBI-Rating підтвердило кредитний рейтинг та рейтинг інвестиційної привабливості міста Черкаси

29.11.2021
Національне рейтингове агентство ІВІ-Rating повідомляє про підтвердження кредитного рейтингу міста Черкаси на рівні uaА– з прогнозом «у розвитку», а також рейтингу інвестиційної привабливості на рівні invА–.

Такі рівні рейтингів відображають високу спроможність міста розраховуватися за своїми борговими зобов'язаннями та високу інвестиційну привабливість. Прогноз «у розвитку» вказує на високу вірогідність зміни кредитного рейтингу протягом року. На даний час такий прогноз застосовується до усіх суб’єктів рейтингування муніципального сектору. Він обумовлений посиленням невизначеності щодо дії органів влади і господарюючих суб’єктів на тлі загострення епідеміологічної ситуації в Україні та світі. Позначення «–» вказує на проміжну категорію рейтингу відносно основної категорії.

При оновленні рейтингів було враховано:

1. Показники соціально-економічного розвитку міста
Місто Черкаси має достатньо диверсифіковану економіку та потужний промисловий комплекс. Основу промисловості формують підприємства хімічної, харчової промисловості та машинобудування. У місті ведуть діяльність понад 200 промислових підприємств. Ряд показників, що характеризують стан економіки міста, у розрахунку на 1 особу перевищують відповідні показники по країні в цілому.

Так, за результатами І півріччя 2021 року обсяг реалізованої промислової продукції на одну особу населення склав 60,5 тис. грн (проти 39,5 тис. грн по Україні в цілому). Обсяг роздрібного товарообороту у розрахунку на 1 мешканця міста за січень-червень 2021 року склав 20 тис. грн (по Україні в цілому він складав 11,5 тис. грн). Зовнішньоторговельний оборот товарів на 1 особу за І півріччя 2021 року по місту Черкаси дорівнює 1,7 тис. доларів США (по Україні в цілому – 1,4 тис. доларів США).

2. Ефективність фінансової політики та чутливість бюджету до негативних чинників


Незважаючи на впровадження карантинних заходів, власні доходи громади за результатами І півріччя 2021 року у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року зросли на 20,53% (+206,8 млн грн), а їх питома вага в загальному обсязі доходів збільшилась на 3,06 в. п.

Концентрація доходів за платниками податків є помірною – податкові надходження від ТОП-20 платників податків за І півріччя 2021 року склали 15,2% від загальної суми податкових надходжень за цей період.

Обсяг доходів на 1 мешканця за результатами 6 міс. 2021 року склав 4,48 тис. грн (проти 3,67 тис. грн за аналогічний період 2020 року) та перевищує показник по Україні в цілому, який складає 4,13 тис. грн. Загальний профіцит бюджету за І півріччя 2021 року склав 188,2 млн грн. З загального фонду бюджету до бюджету розвитку було передано 98,3 млн грн.

Боргове навантаження є помірним: станом на 01.07.2021 р. консолідований борг міської ради складав 18,83% від планових доходів на 2021 рік. При цьому пряме боргове навантаження відсутнє – консолідований борг включає суму залишку за середньостроковою позичкою Державного казначейства, залученою в попередні роки, суму гарантійних зобов`язань міської ради за кредитами комунальних підприємств, а також обсяг інших непогашених кредитів комунальних підприємств.

3. Інвестиційний потенціал міста


Місто розташоване на перетині важливих транспортних магістралей держави: водних, автомобільних та залізничних, що дає перспективу створення потужного логістичного центру. Черкаси мають розвинену інженерно-транспортну інфраструктуру, місцева влада прикладає значні зусилля у напрямку її подальшого вдосконалення.

Місто має розвинуту торгівельну, фінансову та бізнес-інфраструктуру. Станом на 01.07.2021 р. в м. Черкаси працюють 11 сучасних торгових та торговельно-розважальних центрів загальною площею 141 тис. кв. м. Для проведення конференцій, семінарів, тренінгів, презентацій, нарад, ділових зустрічей та культурних заходів ряд готелів міста пропонують оснащені сучасним обладнанням комфортні конференц-зали. Функціонують 95 відділень 29 банківських установ.

Перевагою міста є значний кадровий потенціал завдяки наявності в місті ВУЗів різного професійного орієнтування та закладів професійно-технічної освіти. При цьому конкуренція для бізнесу та вартість трудових ресурсів є нижчою у порівнянні зі столицею.

Міська рада має досвід успішної реалізації інвестиційних проєктів, в тому числі, за участю іноземних донорів. Проєкти охоплюють наступні сфери: модернізація систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та каналізації, поводження з відходами, модернізація енергетичних мереж та термомодернізація тощо.

4. Бізнес-середовище та інвестиційна політика місцевої влади

Більшість місцевих податків та зборів в Черкасах є нижчими за максимальні ставки, передбачені Податковим кодексом, що створює сприятливі умови для розвитку бізнесу.

Промисловий комплекс Черкас має потенціал для подальшого розвитку переробної промисловості, транспорту, будівництва та логістики, в які вже залучені значні обсяги інвестицій.

Місцева влада проводить активну роботу в напрямку підтримки підприємництва, створення позитивного іміджу міста та реалізації інвестиційних проєктів, спрямованих на його розвиток. За підтримки Міністерства цифрової трансформації України у 2021 році стартував проєкт із цифровізації міста Черкаси та регіону – Digital Cherkasy.

У Черкасах відкрито для відвідувачів сучасний соціальний коворкінг. У ньому за попереднім бронюванням можуть працювати всі охочі. Водночас, тут проводяться освітні та бізнес-події. У коворкінгу облаштовані робочі місця, є окрема зала для проведення конференцій або для Skype-переговорів, швидкісний Інтернет та лаунж-зона.

Для проведення аналітичного дослідження були використані матеріали, отримані від міста Черкаси, у тому числі: показники соціально-економічного розвитку, статистичні дані, казначейська звітність, програмні матеріали, інша необхідна внутрішня інформація, а також інформація з відкритих джерел, яку Рейтингове агентство вважає достовірною.

Муніципальний департамент
За додатковою інформацією звертайтесь:
Пресслужба IBI-Rating
(044) 362-90-84
press(at)ibi.com.ua