Друк

IBI-Rating підтвердило кредитний рейтинг та рейтинг інвестиційної привабливості Сумської міської територіальної громади

25.11.2021
Національне рейтингове агентство ІВІ-Rating повідомляє про підтвердження кредитного рейтингу Сумської міської територіальної громади (далі МТГ) на рівні uaА– з прогнозом «у розвитку» та рейтингу інвестиційної привабливості на рівні invА–.

Такі рівні рейтингів відображають
високу спроможність громади розраховуватися за своїми зобов'язаннями та високу інвестиційну привабливість. Прогноз «у розвитку» вказує на вірогідність зміни кредитного рейтингу протягом року. На даний час такий прогноз застосовується до усіх суб’єктів рейтингування муніципального сектору. Він обумовлений посиленням невизначеності щодо дії органів влади і господарюючих суб’єктів на тлі загострення епідеміологічної ситуації в Україні та світі. Позначка «–» вказує на проміжну категорію рейтингу відносно основної категорії.

При оновленні рейтингів було враховано:

1. Структуру економічного комплексу та динаміку ключових показників
Сумська МТГ має потужний промисловий комплекс. Обсяг реалізації промислової продукції у розрахунку на 1 особу суттєво перевищує аналогічний показник по Україні в цілому (за результатами І півріччя 2021 року таке перевищення склало 21,4%).

Малий бізнес відіграє суттєву роль в економіці громади. Протягом 2020 року на території Сумської МТГ працювало 133 середні підприємства (4,1% від загальної кількості підприємств міста) та 3 092 малих підприємств (95,9% від загальної кількості), з них мікропідприємств – 2 660.

Сумська МТГ має розвинену мережу об’єктів роздрібної торгівлі. У розрахунку на одного мешканця товарооборот за І півріччя 2021 року склав 17,2 тис. грн, що перевищує показник по Україні в цілому (11,51 тис. грн). Зовнішньоторгівельний оборот товарів на 1 особу в м. Суми за результатами січня-червня 2021 року склав 1 409,29 дол. США, що також перевищує показник по Україні в цілому.

Показник введення в експлуатацію житла у розрахунку на 1 особу по м. Суми за результатами 6 міс. 2021 року склав 0,17 кв. м (проти 0,12 кв. м по Україні в цілому).

2. Ефективність фінансової політики та показники бюджету
Доходи бюджету громади за результатами І півріччя 2021 року склали 1 460,01 млн грн, що становить 53,7% до затвердженого плану на рік. Обсяг доходів на 17,4% перевищив надходження за аналогічний період попереднього року. Власні доходи бюджету за результатами І півріччя 2021 року склали 1 162 млн грн (+252,7 млн грн або +27,8% у порівнянні з 6 міс. 2020 року).

Надходження до бюджету громади є помірно диверсифікованими за джерелами та платниками. Питома вага податків, сплачених ТОП-20 платниками за січень-червень 2021 року, склала 24% від загального обсягу податкових надходжень, отриманих до бюджету громади.

Обсяг власних доходів бюджету громади за 6 міс. 2021 року у розрахунку на 1 мешканця склав 4,5 тис. грн, що перевищує показник по Україні в цілому (4,1 тис. грн). Показник податкоспроможності бюджету Сумської МТГ (ПДФО на 1 мешканця) є вищим за середній по країні, через що бюджет залишається бюджетом-донором, перерахувавши до державного бюджету реверсну дотацію в обсязі 50 435,4 тис. грн за І півріччя 2021 року.

Боргове навантаження на бюджет громади залишається низьким, що дозволяє міській владі розраховувати на додаткове залучення фінансових ресурсів (для фінансування заходів соціально-економічного розвитку та інфраструктурних проєктів). Співвідношення консолідованого боргу до власних доходів бюджету складає 15,17% від власних доходів за 6 міс. 2021 року та 8,0% від планових доходів на 2021 рік.

3. Інвестиційний потенціал

У м. Суми функціонує розвинена система транспортного обслуговування. На території міста наявна велика залізнична станція; через місто проходять 2 автошляхи національного значення та 2 автошляхи регіонального значення. Функціонує автовокзал, який обслуговує 250 перевізників та здійснює диспетчерське управління рухом автобусів на регулярних маршрутах, та з якого здійснюються міжнародні та міжміські перевезення. Також наявна приміська автостанція. У межах міста розташований аеропорт «Суми» (перебуває в комунальній власності Сумської обласної ради), який функціонує в режимі приватних перевезень.

Сумська МТГ має потужний кадровий потенціал. При цьому, конкуренція для бізнесу є нижчою, у порівнянні зі столицею та більшістю обласних центрів України. Наявна розвинена торгівельна, промислова та бізнес-інфраструктура. Проводиться робота в напрямку створення Індустріального парку «Суми».

На території громади діє Цільова програма підтримки малого і середнього підприємництва Сумської МТГ на 2020-2022 роки. Більшість ставок місцевих податків є нижчими за максимальний рівень, передбачений законодавством, що створює умови для розвитку підприємництва. Значна увага приділяється заходам з підвищення енергоефективності міського господарства, в першу чергу в бюджетній сфері.

Ефективно організована робота з потенційними інвесторами, наявний позитивний досвід реалізації інвестиційних проєктів з залученням коштів міжнародних фінансових та донорських організацій. Місто отримало позитивну оцінку Плану місцевого економічного розвитку міста Суми від Світового Банку і звання «Дійсного учасника» Клубу «Мери за економічне зростання».

Для проведення аналітичного дослідження були використані матеріали, отримані від Сумської міської ради, у тому числі: показники соціально-економічного розвитку, статистичні дані, казначейська звітність, програмні матеріали, інша необхідна внутрішня інформація, а також інформація з відкритих джерел, яку Рейтингове агентство вважає достовірною.

Муніципальний департамент
За додатковою інформацією звертайтесь:
Пресслужба IBI-Rating
(044) 362-90-84
press(at)ibi.com.ua