Друк

Субординований борг - віддавати треба, але шкода

10.12.2010
Національний банк України в своєму листі №18-312/6285-21996 від 07.12.2010 р. вказав банкам на необхідність залучати його до участі в судових позовах на стороні банків-боржників, щоб не допустити дострокового погашення субординованого боргу інвесторам через невиплати відсотків по боргу. Слід зазначити, що раніше НБУ сам виступав ініціатором призупинення платежів за відсотками, керуючись різними нормативними документами, зокрема постановою №368.

Пік невиконання банками своїх зобов'язань припав на кінець 2008 - початок 2009 років. Саме тоді Національний банк України, виходячи з кризової ситуації в економіці, почав контролювати (обмежувати) проведення виплат, пов'язаних з достроковим погашенням зобов'язань (це призвело до ряду технічних дефолтів банків за облігаціями, пред'явленими до оферт), а також погашення відсотків по субординованому боргу. Зауважимо, що залучення субординованого боргу в 2008-2009 рр. дозволило багатьом банкам поліпшити показники ліквідності і капіталізації. На даний момент в Україні налічується 107 банків, які залучили субординований борг, з них 35 показали негативний фінансовий результат за підсумками 3 х кварталів 2010 року.

Як зазначає директор IBI-Rating Григорій Перерва, дії НБУ логічні: у випадку дострокового повернення залучених коштів втрати можуть вимірюватися мільярдами гривень. Зокрема, величина субординованого боргу, залученого банками, які показали негативний фінансовий результат за перші 9 місяців 2010 р., становить 13,5 млрд. грн. У свою чергу, одночасна виплата даних коштів негативно відобразиться не тільки на ліквідності цих банків, але і на банківській системі в цілому.

На думку IBI-Rating, зазначені ініціативи НБУ можуть мати і ряд негативних наслідків. Зокрема чергове погіршення оцінки іноземними інвесторами надійності та платоспроможності українських позичальників. А це, в свою чергу, може значно погіршити для українських банків умови залучення капіталу на міжнародних фінансових ринках і знизити інвестиційну привабливість.

Григорій Перерва
Директор IBI-Rating

За додатковою інформацією звертайтесь:
Прес-служба IBI-Rating
(044) 362-90-84
press(at)ibi.com.ua