Друк

Європейський ринок рейтингових послуг хочуть переділити

02.02.2012
Черговий сплеск інтересу до виведення на авансцену європейського рейтингового агентства, на наш погляд, не випадковий. Ситуація, яка склалася на початок 2012 р. виглядає вельми сприятливою з точки зору лобіювання європейськими інституціями появи нового гравця на ринку рейтингових послуг. Нагадаємо, що до останнього часу тут діяли Fitch Ratings, Moody's Investors Service і Standard & Poor's - так звана "велика трійка".

Неприйняття європейцями рейтингових оцінок, виставлених американськими рейтинговими агентствами, існувало давно. Періодично ряд інвесторів висловлювали підозру, що присвоєння рейтингів країнам, провідним європейським банкам або компаніям, відбувається з урахуванням політичних інтересів США. Свого піку напруження досягло на початку цього року, коли Standard & Poor's знизив рейтингові оцінки дев'яти з 17 країн єврозони. Після цього про необхідність посилення ролі європейських рейтингових агентств на вищому рівні в ЄС заговорили з новою силою.

Метою даної замітки не є аналіз обґрунтованості або необґрунтованості дій "великої трійки" на європейському ринку. З українського досвіду можу відзначити, що міжнародні агентства гірше розуміють місцеві реалії, що підсилює ймовірність їх помилки при оцінці за Національною рейтинговою шкалою. Однак, маючи великий досвід порівняння на міжнародному рівні, вони досить об'єктивні при визначенні кредитних рейтингів за шкалою міжнародною.

Тому, на мій погляд, причина невдоволення європейців більш прозаїчна. Прямих важелів впливу на американські рейтингові агентства у ЄС немає, тому виникають труднощі з захистом власних інтересів. Немає і відомого європейського рейтингового агентства, оцінки якого можна розглядати як альтернативу. І на сьогоднішній день саме останнє є найбільшим головним болем для Європи.

Минулий рік пройшов у невдалих спробах створення пан'європейського агентства під прапором ЄС. Подібна затія, на мій погляд, мало реальна: оцінки рейтингового агентства, що існує на гроші Євросоюзу, будуть викликати сумніви в їх об'єктивності досить тривалий період часу. Тому зараз почала визрівати нова ідея - об'єднання національних європейських рейтингових агентств для виходу на ринок суверенних кредитних рейтингів. На сьогоднішній день більшість європейських рейтингових агентств не мають ні достатнього досвіду, ні інфраструктури для здійснення глобальних рейтингових оцінок. Їх об'єднання може дати певний ефект, якщо вдасться вирішити цілий ряд фінансових і організаційних питань, які в цьому випадку неодмінно виникнуть. І, природно, заручитися реальною, а не декларативною підтримкою офіційних осіб Євросоюзу.

У будь-якому випадку, 2012 рік повинен стати роком посиленої підготовки для появи нового гравця на ринку європейського рейтингування. У цей період можна чекати і тривалого невдоволення діями «великої трійки», і спроб внесення змін у нормативну базу, що стосується використання кредитних рейтингів, і заяв про готовність приміряти на себе корону "пан'європейського рейтингового агентства" з боку окремих учасників фінансового ринку. Досягнення швидких результатів бачиться малоймовірним - європейська практика показує, що подібні рішення визрівають довго. Але варто очікувати, що в найближчі кілька років монополія "великої трійки" на винесення рейтингових оцінок для Європи буде порушена.

Григорій Перерва
Директор IBI-Rating

За додатковою формацією звертайтесь:
Прес-служба IBI-Rating
(044) 362-90-84
press(at)ibi.com.ua