Друк

Що вплинуло на зростання простроченої заборгованості банків в січні-квітні поточного року

25.05.2012
За даними Національного банку України в квітні цього року питома вага прострочених кредитів у банках України зросла на 0,22 в. п. - до 9,86% загального обсягу виданих кредитів. У абсолютному значенні кількість проблемних кредитів минулого місяця виросла відразу на 2,74%, до 81,978 млрд. гривень.

На думку IBI-Rating, подібне зростання обумовлено як змінами методологічних підходів банків до обліку проблематики, так і економічними чинниками. Серед економічних причин можна виділити значні витрати підприємств аграрної сфери на посівну кампанію, внаслідок чого вони направляли обігові кошти в першу чергу на фінансування закупівлі насіння та ДСМ, і тільки потім - на погашення раніше узятих кредитів. Також змінювався підхід до обліку прострочених активів - відображення усієї суми кредиту як проблемною, що і притягнуло до збільшення проблематики по окремо взятих банках. Окрім цього, банки починають поступово застосовувати нове положення щодо оцінки фінансового стану позичальників, забезпечення і формування резервів (постанова №23 від 25.01.2012 р.), яке набуває чинності з 2013 року.

Директор IBI-Rating Григорій Перерва вважає, що збільшення проблемної заборгованості на 0,22 в. п. не є істотним, якщо цей показник порівнювати із загальною масою виданих кредитів.

Надалі, на думку IBI-Rating, все ж слід чекати деякого зростання проблемної заборгованості у зв'язку з вимогами регулятора до приведення до реальної вартості активів та забезпечення, що спричинить доформування резервів під активні операції. Враховуючи, що банки можуть списувати проблемні кредити на позабалансові рахунки, варто чекати істотних змін показників. Також якщо до кінця року курс долара продовжуватиме зростати, то можуть збільшитися об'єми продажів кредитів колекторським компаніям, що у свою чергу призведе до зменшення проблемної заборгованості і поліпшення балансів банків.

Григорій Перерва
Директор IBI-Rating

За додатковою інформацією звертайтесь:
Прес-служба IBI-Rating
(044) 362-90-84
press(at)ibi.com.ua