Друк

Що краще для економіки: стабільність курсу або відсутність кредитів?

26.10.2011
Протягом 2011 року дії НБУ були спрямовані на зменшення вільних ресурсів в іноземній валюті у банків. У зв'язку з цим були зменшені ліміти валютної позиції, заборонено кредитування в іноземній валюті населення та юридичних осіб, які не мають валютної виручки. Але належного ефекту це не дало, оскільки банки збільшили обсяги валютного кредитування підприємств-експортерів або ж вирівнювали свої валютні позиції за рахунок SWAP-операцій. Дій, очікуваних НБУ від банків щодо продажу валюти, не відбулося.

На сьогоднішній день дії НБУ призвели до відсутності гривні на міжбанківському ринку і наявності у банків валютної подушки, якої вони позбавлятися не хочуть. У зв'язку з цим ставки на міжбанківські кредити та депозити істотно зросли і досягли рівня весни 2009 року. Це призвело до зниження кредитування і збільшення ставок по внесках. Зараз всі банки переглядають свої відсоткові ставки з метою залучення ресурсів, в першу чергу, від населення. Відсоткові ставки за кредитами так само зростають у зв'язку з тим, що дорожчає ресурсна база.

На думку IBI-Rating, у разі збереження зазначеної тенденції протягом кількох тижнів, кредитування може бути «заморожено», що обернеться значними втратами для вітчизняної економіки, а в перспективі – виникненням значних проблем у банківській сфері.

У той же час, як вважає директор IBI-Rating Григорій Перерва, існує висока ймовірність зниження ставок міжбанківського ринку по закінченні поточного місяця. Подібні сплески можуть періодично виникати протягом двох наступних місяців. Далі ситуація почне поступово вирівнюватись.

Григорій Перерва
Директор IBI-Rating

За додатковою інформацією звертайтесь:
Прес-служба IBI-Rating
(044) 362-90-84
press(at)ibi.com.ua