Друк

Вплив нового закону на енергосектор України

19.04.2017
Зміна правил регулювання ринку електроенергії має враховувати інтереси реального сектору

13.04.2017 г.
прийнятий ЗУ «Про ринок електричної енергії України» (Законопроект №4493 від 21.04.2016 г.), який сприяє істотній корекції операційного середовища (правил функціонування) в енергетичній галузі країни. Документ може істотно вплинути на структуру вітчизняного сегменту енергетики, рівень захищеності споживачів послуг ЖКГ, а також собівартість виробництва різних видів продукції. При цьому ряд положень зазначеного документу вступить в силу поетапно (з відкладальним періодом від 6 міс. до 2 років після його підписання).

На думку начальника відділу ринкових досліджень Віктора Шулика, введення в дію окремих норм документу не спроста має відкладальний період. За цей час, як мінімум, доведеться вирішити масу питань: починаючи з забезпечення гарантій поставки електроенергії найбільш незахищеним верствам споживачів (населенню, в першу чергу), і закінчуючи безперебійним постачанням на найбільш важливі об'єкти інфраструктури та промисловості.

В цілому позитивно оцінюючи зближення вітчизняних правил регулювання з європейськими нормами і стандартами, Агентство відзначає, що реалізація окремих положень нормативно-правового акту може негативно відобразитися на діяльності деяких компаній реального сектору, а також привести до подорожчання електроенергії для ряду споживачів. Так, в разі неможливості поставок електроенергії, виробленої АЕС і ГЕС всім споживачам, окремі з них будуть змушені купувати дорожчу електроенергію з інших джерел. З огляду на залежність енергетичного сектору країни від поставок сировини і комплектуючих з інших держав (АЕС, ТЕС), а також погодно-кліматичних умов (ГЕС і ВЕС), запропоновані вимоги до постачальників з регіонів (країн), діяльність яких не підпадає під дію норм і правил Енергетичного Співтовариства, можуть призвести до суттєвого ускладнення процесу екстреного покриття дефіциту електроенергії в разі виникнення такого. Крім того, покликаний в цілому стимулювати розвиток альтернативної енергетики, нормативний документ не вирішує проблему мінливості норм регулювання під впливом різних політичних чинників (раніше був переглянутий «зелений тариф» для великих вітрових електростанцій, що негативно відобразилося на рівні відпускних цін ВЕС, підконтрольних китайської компанії CNBM ).

Для довідки:


У структурі споживачів електроенергії в 2016 році, частка населення склала 30,3%, промисловості - 42,3%, транспорту - 5,7%, комунально-побутових споживачів - 12,8%. У порівнянні з 2015 роком нетто-споживання (без урахування технологічних втрат) в країні скоротилося на 0,9% - до 117 657,3 млн. КВтг. Брутто споживання електроенергії за рік скоротилося на 0,8% - до 149 346,0 млн.кВтг. Відповідна інформація була опублікована «Інтерфакс-Україна» з посиланням на Міністерство енергетики та вугільної промисловості.

За даними «Прогнозного балансу електроенергії об'єднаної електроенергетичної системи України», розміщеного на офіційному сайті Міністерства енергетики та вугільної промисловості, в 2017 році очікується виробництво електроенергії в країні на рівні 157 852 млн.кВтг., Споживання (без урахування технологічних потреб і перетоків) - 148 000 млн.кВтг. Більше половини електроенергії в країні виробляється АЕС, близько 6% - ГЕС і ГАЕС. Решта електроенергії виробляється з викопних або альтернативних джерел і є більш дороговартісною.

За даними ДП «Енергоринок», в першій декаді квітня 2017 року середня відпускна ціна електроенергії в ОРЕ України склала 931,61 грн. /МВт.год (в т.ч. Енергоатому - 482,37 грн. / МВт.год; ГЕС - 469,24 грн. / МВт.год), середня ціна придбання електроенергії споживачами з ОРЕ - 1089,3 грн. / МВт.год. (В т.ч. 1069,64 грн. / МВт.год - за регульованим тарифом).

За додатковою інформацією звертайтеся:

Прес-служба IBI-Rating
(044) 362-90-84
press (at) ibi.com.ua