Друк

Страховий ринок України в I півріччі 2013 р.: спад ділової активності триває, однак іноземні інвестори не поспішають йти з ринку

27.11.2013
Протягом останніх років реальний потенціал страхового ринку України так і не був розкритий, що більшою мірою пов'язано з високим рівнем його залежності від банківської системи. Однак на відміну від банківського сектора зарубіжні інвестори не виявляють намірів залишати Україну, незважаючи на те, що український ринок страхування продовжує демонструвати негативні тенденції, які спостерігалися в минулому році.

Практично для всіх ризикових страхових компаній найбільш гострими проблемами залишаються якість активів, а також зниження рівня ліквідності. Крім того, можна відзначити зниження загальної ділової активності, на що вказує негативна динаміка чистих премій. Галузева структура валових премій залишилася без змін. Суми виплат скоротилися більш ніж на 15% порівняно з аналогічним періодом 2012 року. У той же час в окремих напрямах бізнесу відзначається приріст показників. Зокрема він спостерігається в такому сегменті страхового ринку, як страхування фінансових ризиків. Однак часто даний вид страхування використовується не для захисту від можливих втрат, а для мінімізації бази оподаткування та виведення коштів.

Динаміка ринку ОСАЦВ підтримується переважно за рахунок обов'язковості даного виду страхування. Однак відсутність прозорих правил і механізмів регулювання, а також відсутність дієвого механізму контролю та управління ускладнюють діяльність і підривають репутацію страховиків. Спостерігається зниження якості обслуговування страховиками договорів ОСАЦВ. За січень-червень 2013 року в порівнянні з аналогічним періодом минулого року кількість врегульованих вимог скоротилася на 3%, а сума виплат - на 5,8%, при тому, що кількість договорів зросла на 5,1%. Зростання премій по КАСКО і надалі сповільнюється. Одним з головних факторів, що сприяють даній тенденції, є скорочення обсягів кредитування даного сегмента.

Ринок страхування життя поки не досяг точки максимального насичення і тому продовжує демонструвати приріст в основному за рахунок страхування населення, що компенсує зниження, яке спостерігається в сегменті страхування підприємствами життя і здоров'я співробітників. Нарощування обсягів страхування населення, на думку IBI-Rating, багато в чому пов'язано не із зростанням довіри до страховиків або зацікавленістю фізичних осіб в придбанні страхових продуктів, а необхідністю, викликаною вимогами банків.

Наявні тенденції, що спостерігаються на страхового ринку України, свідчать про продовження спаду активності. На думку Рейтингового агентства, для того щоб змінити спадаючий тренд і вивести страховий ринок на новий виток розвитку крім зміни економічної ситуації в країні потрібний комплексний підхід і розробка стратегії розвитку ринку.

Детальніше з результатами дослідження страхового ринку України в першому півріччі 2013 року можна ознайомитися в розділі ‘‘Аналітичні огляди’‘ на сайті IBI-Rating.

Відділ рейтингів фінансової сфери.

За додатковою інформацією звертайтеся:
Прес-служба IBI-Rating
Анна Іваницька
(044) 362-90-84
press(at)ibi.com.ua