Друк

Ринок залізничного транспорту України в 2013 році очікує спад, але кредитоспроможність залізниць збережеться

26.07.2013

За оцінками IBI-Rating основні показники діяльності залізниць України (обсяги перевезень, доходи, прибуток) за підсумками поточного року знизяться на 3-10%. Основна причина - спад економічної активності в країні, який не може бути компенсований навіть за рахунок перегляду тарифів.

Зниження базових показників відбуватиметься на тлі триваючої політики запозичень. Протягом останніх 4-х років українські залізниці активно залучали позикові кошти, загальний обсяг яких за підсумками 2012 року досяг 18,6 млрд. грн. Найбільша завантаженість позиковим капіталом спостерігається в Донецькій, Південно-Західної та Південній залізницях. І якщо протягом 2009-2011 років рівень боргового навантаження залізниць залишався стабільним, то зниження результатів операційної діяльності в 2012 році при подальшому нарощуванні обсягів позикового капіталу призвело до зростання боргового навантаження в 1,9 рази в цілому. А зокрема на Південну залізницю боргове навантаження збільшилося майже в 4 рази. Однак такі показники були очікуваними в контексті процесу корпоратизації залізничного транспорту в рамках Державної цільової програми реформування, який стартував ще в 2010 році. У 2013 році програма вийшла на свій другий етап, який передбачає формування виробничо-технологічної системи з впровадженням автоматизації системи обліку та управління, вдосконалення тарифної політики, оптимізацію організаційної структури.

Говорити про зниження кредитоспроможності залізниць України не доводиться, хоча після позитивної динаміки посткризового періоду спад економіки в 2012 році позначився на операційних показниках і доходах залізниць - зниження доходів від вантажних перевезень на 1,8% при одночасному зниженні вантажообігу на 7,8%. Слід зазначити, що найбільша чутливість до економічних змін притаманна залізницям, які обслуговують промислові регіони. При цьому пасажирські перевезення все так само залишаються збитковими і фінансуються за рахунок доходів від вантажних перевезень.

Детальніше з результатами дослідження ринку залізничного транспорту України можна ознайомитися в розділі Аналітика на сайті IBI-Rating www.ibi.com.ua.

За додатковою інформацією звертайтесь:
Прес-служба IBI-Rating
(044) 362-90-84
press(at)ibi.com.ua