Друк

Відкритий банк як фактор його надійності: підсумки рейтингу прозорості банків України

12.01.2015
Якщо банк інформаційно відкритий, його надійність висока. Такий висновок напрошується за результатами підбиття підсумків п'ятого дослідження інформаційної відкритості українських банків. Мабуть, вперше формування рейтингу відбувалося на тлі кризи в банківському секторі. І саме криза дозволила виявити ряд цікавих закономірностей між інформаційною відкритістю фінансових установ та їхньою надійністю.

За підсумками 9 місяців 2014 року по банківській системі України відзначається значне поліпшення показника прозорості загалом (68,9% проти 61,9% в аналогічному періоді минулого року). І якщо раніше коливання рівня прозорості протягом року становили 7-9 в.п., то станом на 01.10.2014 падіння рівня інформаційної відкритості склало менше 0,5 в.п., що говорить про зниження впливу на нього сезонних явищ. При цьому кількість банків з "низьким" рівнем відкритості помітно знизилася: 12 проти 42 в аналогічному періоді 2013 року. Якщо розглядати в розрізі груп, то деяке зростання показників відкритості забезпечили також третя і четверта групи, котрі позбулися в поточному році великої кількості учасників, в які була введена тимчасова адміністрація або відносно яких було прийнято рішення про ліквідацію. При цьому, згідно з даними попередніх досліджень, багато з них мали не тільки "середній" рівень відкритості, наближений до "низького", а й безпосередньо "низький". Навіть більшість банків другої групи, визнаних неплатоспроможними, такі як ВІЕЙБІ, Брокбізнес, Форум і Південкомбанк, мали рівень прозорості, не вище "середнього".

Якість подачі інформації все ще залишає бажати кращого. Як і раніше значна частина даних публікується у вигляді сканів звітів, які важко сприймаються, без будь-якої попередньої обробки та адаптації для зручності користувачів. Разом з тим значно покращився показник розкриття інформації про корпоративне управління, особливо в першій групі, яка традиційно демонструє найвищі показники відкритості по системі. При цьому саме в першій групі відбулося зниження рівня відкритості по розділу фінансової звітності на 0,4 в.п. Головною причиною стала несвоєчасність публікації низки показників, зокрема концентрації ресурсної бази та виконання нормативів НБУ. У другій групі, як і раніше, найбільше розкривається інформація про продукти і послуги, хоча показник відкритості інформації про управління, як і по системі загалом, значно покращився. Показники відкритості третьої групи залишаються найнижчими по системі (65,8%), найменше розкривається інформація про структуру власності і пов'язані компанії, як, втім, і в четвертій групі.

Звичайно, крім природного прагнення банків підвищити свою конкурентоспроможність за рахунок відкритості, на поліпшення показників в свою чергу вплинули вимоги регулятора щодо обов'язкового розкриття інформації про кінцевих бенефіціарів. Подібні ініціативи дозволяють очікувати подальшого зростання рівня прозорості банків. Чи підтвердяться очікування, покажуть наступні дослідження.

Більш докладно з результатами дослідження "Рейтинг відкритості банків у розрізі груп відповідно до класифікації НБУ за результатами I-III кварталів 2014 р." можна ознайомитися в розділі "Дослідження" на сайті IBI-Rating.

Відділ рейтингів фінансової сфери.

За додатковою інформацією звертайтеся:
Прес-служба IBI-Rating
Анна Іваницька
(044) 362-90-84
press(at)ibi.com.ua