Друк

Фармацевтичний ринок України: легке нездужання на тлі епідемії

24.12.2014
Ринок лікарських засобів України за 9 місяців поточного року продемонстрував стійкість до політичних та економічних ризиків. Це говорить не тільки про низьку еластичність попиту в даній сфері, а й про інвестиційну привабливість галузі навіть в умовах кризи. Аналітики Рейтингового агентства IBI-Rating стверджують, що тенденція до зростання збережеться не тільки до кінця 2014 року, але буде спостерігатися і в 2015 році.

Переорієнтація споживачів на більш дешеві вітчизняні аналоги лікарських засобів, а також збільшення обсягу експорту сприяли збільшенню обсягу вітчизняного виробництва навіть у складній ситуації в країні. Крім того, незважаючи на зниження обсягу реалізації в натуральному вимірі і в доларах США, девальвація гривні і збільшення відпускних цін сприяли зростанню роздрібних продажів "аптечного кошика" в гривневому еквіваленті. У підсумку за обсягом продажів в топ-5 серед всіх виробників медпрепаратів, представлених на ринку України, увійшли 3 українські компанії: "Фармак", який зберіг перше місце, "Дарниця" - 3-е місце (+1 позиція до аналогічного періоду минулого року ), "Артеріум" - п'яте місце (+2 позиції).

При цьому загальне погіршення економічної ситуації в країні не особливо позначилося на самій структурі продажів: як і раніше, основну виручку зробили дорогі лікарські препарати, найбільшими імпортерами яких традиційно були країни Європи. Експорт, як і раніше, зосереджений на країнах СНД: 5-ка найбільших імпортерів зі Співдружності займає 67% від загального обсягу експорту лікарських засобів, 20% припадає на Російську Федерацію, всього по країнах Митного Союзу - 38% експорту. Така спрямованість несе ризики, пов'язані з можливими дискримінаційними діями. Крім того, наслідком подій, що відбуваються в Україні, стало збільшення боргового навантаження на представників ринку: за січень-вересень 2014 року обсяг кредитів зріс на 12,1%. І хоча переважна більшість кредитів довгострокові, 66% короткострокових кредитів номіновані в інвалюті. Банкрутство найбільшого фармдистриб’ютора "Альба Україна" в свою чергу суттєво змінило розподіл ринку між основними учасниками, дозволивши "БаДМ" стати практично монополістом, наростивши свою частку на 7 в.п., до 38%, компанія "Вента" зросла на 3 в.п., а "Фра?М" - на 1 в.п.

Експерти не виключають деяке зростання обсягу експортних поставок, однак, зважаючи на скорочення внутрішнього споживання, зростання обсягів виробництва сповільниться. Крім того, очікується переорієнтація на препарати вітчизняного виробництва за рахунок їхньої більш низької ціни. Але, враховуючи високе значення імпортних інгредієнтів у лікарських засобах, девальвація гривні позначиться і на цінах вітчизняних виробників. На сьогоднішній день реформи в податковій сфері вважаються експертами чи не єдиним рятівним колом для фарміндустрії, при тому що ринок має потенціал до зростання. Однак поки ініційовані урядом нововведення неоднозначно сприймаються учасниками ринку. А ось спрощення процедур закупівель допоможе істотно підвищити прозорість галузі та поліпшити її привабливість.

З повною версією огляду "Ринок лікарських засобів України за 9 місяців 2014 року" можна ознайомитися в розділі "Огляди по компаніях та галузях" на сайті Рейтингового агентства IBI-Rating.

Відділ рейтингів корпоративної сфери.

За додатковою інформацією звертайтеся:
Прес-служба IBI-Rating
Анна Іваницька
(044) 362-90-84
press(at)ibi.com.ua