Друк

Банківська система України в I півріччі 2014 року: все тільки починається

23.09.2014
Початок року в Україні був відзначений зовнішньополітичним конфліктом, початком воєнних дій, а також важливими політичними змінами. Ці події погіршили негативні тенденції розвитку економіки країни і, відповідно, вплинули на банківську систему, яка в першому півріччі демонструвала стриману і одночасно нерівномірну динаміку. Порівняно з початком року приріст активів банків склав 2,2%, а зобов'язання зросли на 3,9%. У той же час відбулося зниження обсягу власного капіталу банків на 7,5%, а регулятивний капітал скоротився на 8,6%. Погіршення інвестиційного клімату призвело до скорочення інвестицій, в тому числі і прямих (на 9,6%), що вплинуло й на банківську систему. Питома вага іноземного капіталу в статутному капіталі банків зменшилася з 34% до 31,9%. Однак цьому сприяло також нарощування статутних капіталів власниками українських банків.

Однією з головних подій на валютному ринку став перехід до плаваючого курсу гривні, що дозволило уникнути спекуляцій і призупинити скорочення золотовалютних запасів. Водночас вказані вище події все ж призвели до скорочення обсягу валютних вкладів фізосіб більш ніж на чверть. Питома вага гривневих вкладів навпаки зросла, що, однак, не слід сприймати як підвищення довіри до нацвалюти, а, швидше, як прагнення до готівкової форми зберігання інвалюти. Зниження показників капіталізації поклало початок прийнятому НБУ курсу на підвищення вимог до капіталізації банків. Намагаючись стримати відтік клієнтських коштів, банки піднімали ставки за депозитами, але на динаміку портфеля це суттєво не вплинуло. У пошуках ресурсу банки активніше виходили на міжбанк. За I півріччя обсяг таких коштів зріс майже на третину, головним чином за рахунок залучення в нацвалюті. Також банки частіше зверталися в НБУ за рефінансуванням. За півроку загальний обсяг наданих банкам коштів зріс майже в 7 разів, в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. І це незважаючи на впровадження політики "дорогих грошей", а саме підвищення облікової ставки майже удвічі, до 12,5%, що, необхідно відзначити, дозволило стримати інфляцію і підтримати гривню.

Загалом в аналізованому періоді діяльність банківської системи була збитковою. Прибуток в 1,25 млрд. грн. за підсумками півріччя вдалося отримати головним чином за рахунок розформування порядку 20% резервів. Проте вже в серпні фінансовий результат знизився до -2,01 млрд. грн. Така ситуація склалася через дисбаланс у доходах і витратах, зокрема процентних. Разом з тим деякі банки отримали вигоду завдяки девальвації нацвалюти - порівняно з аналогічним періодом минулого року результат від торгівлі інвалютою виріс більш ніж в чотири рази.

На думку Рейтингового агентства IBI-Rating, більш чіткі обриси поточні тенденції придбають в II півріччі 2014 року. Основними факторами, що впливають на них, будуть: збереження конфлікту на сході України, погіршення ситуації в економіці, посилення інфляції, подальше скорочення обсягів кредитування вітчизняної економіки та притоку депозитів в банки. Кардинально змінити ситуацію зможе лише своєчасне проведення виборів, визнання їхніх результатів усіма сторонами конфлікту і встановлення міцного перемир'я на Донбасі. Однак навіть за цих умов не слід очікувати серйозного поліпшення ситуації в банківському секторі раніше січня 2015 року.

З повною версією огляду "Банківська система України в I півріччі 2014 року: стан і тенденції розвитку" можна ознайомитися в розділі "Аналітичні огляди".

Відділ рейтингів фінансової сфери.

За додатковою інформацією звертайтесь:
Прес-служба IBI-Rating
Анна Іваницька
(044) 362-90-84
press(at)ibi.com.ua