Друк

Банківська система України в I півріччі 2013 року: стан і тенденції розвитку

13.09.2013
Проаналізувавши діяльність банківської системи України в першому півріччі 2013 року, аналітики IBI-Rating відзначають прибутковість банківської системи України загалом. Однак у порівнянні з попереднім періодом показники ефективності діяльності по системі скоротилися вдвічі, динаміка фінансового результату була вкрай нестабільною, а показники капіталізації мали тенденцію до поступового зниження внаслідок активного розміщення залучених клієнтських коштів. У зв'язку з цим аналітики очікують погіршення якості портфелів, що може призвести до подальшого зниження ефективності діяльності банків і скорочення ліквідності.

Незважаючи на те, що з метою стимулювання економіки і розвитку кредитування в червні поточного року НБУ знизив облікову ставку до 7%, а в серпні - до 6,5%, банки, навіть за наявності попиту з боку клієнтів, не поспішали нарощувати свої портфелі, побоюючись кредитних ризиків. Тому основним інструментом вкладення коштів для банків України були переважно цінні папери, що забезпечило приріст активів більш ніж наполовину. На динаміку валютного ринку мали стримуючий вплив заходи, вжиті регулятором і спрямовані на посилення валютного регулювання: вимоги обов'язкової реалізації валютної виручки, виплата у гривні валютних переказів, що перевищують еквівалент 150 тис. грн., а також посилення вимог до обов'язкового резервування залучених коштів у нацвалюті.

Також слід зазначити триваючу тенденцію до погіршення інвестиційного клімату в Україні, відображенням чого стало падіння частки зарубіжного капіталу у вітчизняній банківській системі на 5,3 в.п. Були продані Астра Банк і БМ Банк, ще кілька фінустанов перебувають у процесі пошуку інвесторів. Але крім іноземних банків до процесів з продажу банківських установ приєдналися і вітчизняні інвестори - продані ТММ-Банк і Актив-Банк, змінився власник 80% акцій Брокбізнесбанку.

Аналіз поточного стану банківської системи України дозволяє прогнозувати також посилення до кінця поточного року девальваційного навантаження на гривню, яке буде пов'язане з необхідністю виплат зовнішніх боргів і зростанням попиту на іноземну валюту у зв'язку з нестабільною економічною ситуацією. Крім того, можна очікувати укрупнення ринку внаслідок здійснених угод купівлі-продажу, яке буде супроводжуватись зміцненням ринкових позицій окремих банків.

З повною версією огляду ‘‘Банківська система України в I півріччі 2013 року: стан і тенденції розвитку’‘ можна ознайомитися в розділі ‘‘Аналітичні огляди’‘ на сайті IBI-Rating.

Відділ рейтингів фінансової сфери

За додатковою інформацією звертайтесь:
Прес-служба IBI-Rating
(044) 362-90-84
press(at)ibi.com.ua