Друк

IBI-Rating приняло участь в IV Міжнародному форумі корпоративних секретарів

22.06.2017
Міжнародні тренди та українська практика корпоративного управління були в центрі обговорення учасників IV Міжнародного форуму корпоративних секретарів, який відбувся 16 червня в Києві. Організаторами Форуму вже вчетверте стали Професійна асоціація корпоративного управління (ПАКУ) і Міжнародна фінансова корпорація (IFC), які заручилися підтримкою Національної комісії з цінних паперів і фондового ринку та запросили до участі Британський інститут дипломованих корпоративних секретарів (ICSA: The Governance Institute).

В українських банках і компаніях реального сектору економіки інститут корпоративного секретаря застосовується вже досить широко. І хоча в Україні робота корпоративного секретаря ще слабо врегульована нормами національного законодавства, а вимоги до неї формуються на рівні кращих практик корпоративного управління, що застосовуються в Європі і Північній Америці, наявність корпоративного секретаря в структурі компанії значно підвищує рівень комунікацій, робить більш ефективною всю систему корпоративного управління. Чим прозоріше і зрозуміліше компанія, тим більше довіри вона викликає у інвесторів. Саме тому оволодіння як українськими, так і зарубіжними корпоративними технологіями важливе не тільки для корпоративного секретаря, а й для компанії в цілому.

Цього року Форум зібрав більше 140 учасників, серед яких керівники, члени правлінь, наглядових рад, практикуючі юристи в сфері корпоративного права, корпоративні секретарі та особи, які виконують їх функції, спеціалісти консалтингових і аудиторських фірм, які працюють в сфері корпоративного управління.

«Вже традиційно Форум корпоративних секретарів стає одним з найбільших майданчиків для обговорення нормативних новацій, кращої практики, передового досвіду українських та зарубіжних колег у сфері корпоративного права та управління», - наголосив голова Правління ПАКУ Олександр Окунєв, відкриваючи Форум.

З вітальним словом до учасників Форуму також звернулася керівник діяльності IFC в Україні Олена Волошина, наголосивши на важливості запровадження найновіших міжнародних практик корпоративного управління в Україні для підвищення інвестиційної привабливості українських компаній на міжнародному ринку. Вона відмітила, що популярність Форуму з кожним роком зростає: «Зараз стало модним мати «правильне» корпоративне управління, а для цього потрібен «правильний» корпоративний секретар».

Характеризували роль держави та її структур у системі корпоративного управління голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України Тимур Хромаєв, заступник Голови Фонду державного майна України Юрій Нікітін та директор Департаменту управління державною власністю Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Олена Дьяченко. За їх визначенням держава у корпоративних відносинах виступає, як регулятор, акціонер, арбітр та «директор з розвитку». Тимур Хромаєв підкреслив, що в першу чергу повинна бути створена відповідна інфраструктура, яка включатиме весь спектр фінансових інструментів, а вже тільки на її основі в Україні повним ходом зможе розвиватися ринок капіталу та цінних паперів, який сформує запит на належне корпоративне управління. Отже, робота регулятора у цій сфері – більше орієнтована на перспективу. Олена Дьяченко відмітила, що держава не повинна утримувати й надалі у своїй власності більшість підприємств. Є галузі, в яких приватна власність є більш ефективною, тому прийнято рішення, що з 1500 діючих підприємств державної власності більшість буде приватизовано. Юрій Нікітін поділився думкою про те, що без належного корпоративного управління підготувати підприємство до приватизації складно.

Жваву дискусію викликало питання впровадження та відбору незалежних директорів до складу наглядових рад підприємств державної власності. «Є фрагментарність у цьому процесі. Ми говоримо про те, щоб дати усю повноту влади незалежним директорам. Ніби правильно. Але в нас немає моделі страхування відповідальності директорів, немає системи їх дискваліфікації. Питання матеріальної відповідальності посадових осіб, начебто вирішено через систему «похідного позову», але на практиці суди розглядають буквально 2-3 справи, жодної не доведено до логічного завершення. Головна ж проблема – у відсутності інституції, яка б ці механізми застосовувала, навіть якщо б вони існували. Така ситуація викликає певну стурбованість», - зазначив Олександр Окунєв, керівник ПАКУ.

Що ж до процедури відбору директорів до складу наглядових рад, то у цьому процесі може допомогти проект ПАКУ «Національний реєстр корпоративних директорів», зазначив голова наглядової ради НДУ Ігор Мітюков, який виступив модератором другої сесії Форуму. Ця сесія була присвячена інноваціям у сфері корпоративного управління, зокрема концепту GRC (Governance-Risk-Compliance), які визначають розвиток корпоративного управління у світі.

Саймон Осборн, головний виконавчий директор Британського інституту дипломованих корпоративних секретарів ICSA, наголосив на тому, що одним з вимірів майбутнього корпоративного управління є надання можливості вибору для всіх. Однієї нормативно-правової бази корпоративного управління ніколи не буде достатньо для надання «можливостей вибору для всіх». Її найбільш очевидним недоліком є те, що в даний час вона застосовується тільки для лістингових компаній. Другий недолік полягає в тому, що її виконання роль забезпечують акціонери, а вони несуть відповідальність тільки перед власними стейкхолдерами, а не перед суспільством в цілому. Крім того, пан Осборн відмітив, що Український інститут корпоративного управління став офіційним екзаменаційним центром ICSA: The Governance Institute в Україні.

Оляна Гордієнко, директор з управління ЄБРР, зупинилася на запитанні, для кого працює корпоративний секретар, оскільки будучи членом журі конкурсу «Корпоративний секретар року», зіштовхнулася з тим, що самі корпоративні секретарі не завжди правильно усвідомлюють свою функцію та головне завдання. «Корпоративний секретар повинен працювати на користь компанії, забезпечувати integrity та ведення діалогу між усіма зацікавленими сторонами, а також сприяти та стежити за виконанням спільно прийнятих рішень» - зазначила пані Гордієнко. Представники українського бізнесу Олексій Поволоцький, керівник Департаменту з корпоративного управління / Корпоративний секретар ДТЕК, та Володимир Ігонін, радник ЮФ «Василь Кісіль і Парнери», спробували провести паралелі і відповісти на питання, чи встигає українська практика за світовими процесами. Олексій Поволоцький відповів на запитання, як саме функції compliance та корпоративне управління в компанії можуть перетинатися та успішно доповнювати одна одну.

Елісон Діллон Кібірідж, експерт з питань корпоративного управління IFC та ICSA, акцентувала увагу на гендерному балансі та його впливі на ефективність компанії; дала практичні поради жінкам щодо подолання гендерних проблем у роботі. Широко обговорювалося питання, як корпоративний секретар може допомогти компанії стати кращою, та які нові сфери відповідальності корпоративного секретаря актуалізуються та вимагаються сучасною практикою корпоративного управління. «Корпоративним секретарем повинна бути високо-моральна і принципова людина, яка звертає увагу на деталі, заслуговує на довіру і не боїться висловлювати свою думку», – поділився своєю думкою Кен Раштон, член ICSA, член комітету дипломованих директорів Британського Інституту директорів.

На завершення дискусій були оприлюднені результати щорічного спільного дослідження рівня корпоративного управління провідних банків та компаній реального сектору, яке вже другий рік проводять ПАКУ та агентство IBI-Rating. За найкращу публічну практику корпоративного управління в банківському секторі переможцем 2016 року визнано АТ «Райффайзен Банк Аваль», а серед компаній реального сектору – ПАТ «Укртелеком».

Кульмінацією Форуму стала яскрава урочиста церемонія оголошення результатів і нагородження переможців конкурсу «Корпоративний секретар 2016 року» за особисті професійні досягнення в сфері корпоративного управління в Україні.

Переможцем Конкурсу журі визначило Альону Агеєнко, начальника відділу корпоративного управління ПАТ «Судноплавна компанія «Укррічфлот».

Лауреатами конкурсу стали Людмила Михайлова, корпоративний секретар ПАТ «РІТЕЙЛ ГРУП», та Анастасія Андрєєва, менеджер Департаменту з корпоративного управління ДТЕК.

Номінація «Відданість професії» дісталася Ірині Вареці, заступнику начальника управління корпоративних прав ПАТ «УКРТРАНСГАЗ», а Роман Кузюк, директор Департаменту корпоративного управління ТОВ «Нова Пошта», отримав номінацію «Популяризація професії». Номінацію «Прагнення до саморозвитку» вручили Оксані Сівашенко, заступнику начальника управління - начальнику сектору корпоративних відносин управління майна та корпоративних відносин ПАТ «УКРТРАНСГАЗ».

Вже другий рік поспіль ПАКУ присуджує спеціальний приз «За значний внесок у розвиток професії». Його переможця – компанію, що має визначні досягнення, прориви у сфері корпоративного управління – визначає Голова Правління ПАКУ. Цього року приз отримала Група компаній «Нова Пошта» за успіхи у створенні наглядової ради в приватній компанії в Україні та введення до її складу незалежних директорів. Приз отримав співзасновник компанії В’ячеслав Клімов.

За додатковою інформацією звертайтеся:
Прес-служба IBI-Rating
(044) 362-90-84
press(at)ibi.com.ua